Muzikos prekių parduotuvė „Thelonious“

Thelonius Monk - Mūsų parduotuvės globėjas
Thelonious:
Darbo laikas:


Join NoBusiness on facebook
NoBusiness Records

M.Shippas ir W.Parkeris. Dueto džiazas švytruoja emocijų ašmenimis.

Poryt Nacionalinėje filharmonijoje viešoji įstaiga „Thel“ pristatys Niujorko avangardinio džiazo gigantus - pianistą Matthew Shippą ir kontrabosininką Williamą Parkerį.

Sieja dvasia ir ištakos

Tai yra asmenybės, kurias sieja dvasinė giminystė ir kūrybos ištakos. M.Shippo pirmieji įkvėpimo šaltiniai buvo Ahmadas Jamalas bei avangardinio džiazo unikumas Cecilas Tayloras. W.Parkerio braižą formavo ilgametė kūryba „Cecil Taylor Unit“.

Abudu menininkai - išskirtinai išradingi ir produktyvūs. 53 metų W.Parkeris kuria beveikvisoms grupėms, su kuriomis pasirodo, yra išleidęs ne vieną savo muzikos ir literatūrinės kūrybos rinkinį, kasmet Niujorke rengia džiazo, šokio ir poezijos festivalį „Vision“. Šią šventę maldomis pradedabudistų vienuolis ir vienas originaliausių džiazo kūrėjų Josephas Jarmanas.

Sėja gyvenimo džiaugsmą

Kompozitoriaus šlovę kontrabosininkui pelnė 1994 metais jo įkurtas orkestras „The Little Huey Creative Music Orchestra“. Mažuoju Huey W.Parkeris pavadino abstraktaus pasaulio geto gyventoją, siekiantį prieš aplinkinių valią tapti poetu. „Mes norime pakeisti pasaulį, padrąsinti mažuosius Huey dainuoti, groti, šokti - daryti tai, kas teikia jiems gyvenimo džiaugsmą, - aiškina orkestro misiją lyderis. - Labai svarbu gyvenime realizuoti savo svajones, įsiklausyti į vidaus balsą, netgi jeigu jis liepia užuot dirbus eiti į parką ir gėrėtis gėlėmis“.

W.Parkeris taip pat ir tiesiogiai - džiazo pamokose - ugdo bend raminčius, negaili laiko jaunųjųtalentų paieškoms. Emocionalaus ir spontaniško muziko reputaciją turintis kontrabosininkas kūryboje nemėgsta kartotis - nuolatos bando naujas idėjas ir priemones. W.Parkeriui kontrabosas - ne tik styginis, bet ir mušamasis instrumentas.

Stichija - gyva muzika

W.Parkerio stichija - gyvos muzikos koncertai; studijiniai įrašai muzikui primena „maistą plastikinėje pakuotėje“. Tačiau šio improvizuotojo diskografijoje - jau daugiau kaip 150 albumų, kurių apie 40 jis įrašė kaip lyderis.

W.Parkeris yra vadinamas vie­nu geriausių visų laikų avangardi­nio džiazo kontrabosininkų. Jis dalyvavo projektuose su Donu Cherry, Billy Higginsu, Sunny Murray, Roscoe Mitchellu bei daugeliu kitų džiazo banginių.

Pastarųjų metų koncertai muziką suvedė su Hanu Bennicku, Oliveriu Lake'u, Assifu Tsaharu ir kitais originaliais džiazo meistrais.

Rūpi praeitis ir ateitis

Pasak M.Shippo, jo partneris savitai įkūnija septintojodešimtmečio avangardinio džiazo dvasią, pratęsdamas Johno Coltrane'o, Ornette'o Colemano, Alberto Aylerio grupių bosininkų tradicijas. M.Shippas ką tik atidavė duoklę naujiesiems laikams - išleido albumų su populiariais elektroninės muzikos kūrėjais savo prodiusuojamoje kompanijos „Thirsty Ear“ serijoje.

Jie pasklido netikėtai dideliu avangardiniam džiazui - 10 tūkstančių egzempliorių - tiražu.

45 metų M.Shippo diskografijoje - daugiau kaip 30 albumų, įgrotų solo ir su įvairiais ansambliais - bendradarbiaujant su Davidu S. Ware'u, R.Mitchellu, Mattu Maneri, Timu Berne ir kitais korifėjais.

Tradicinės Amerikos garsai

Bet W.Parkeris - vienas svarbiausių pianisto, jungiančio „free“ džiazą ir akademinę muzikavimo mokyklą, partnerių. Dueto kompozicijose juntami tradicinės Amerikos muzikos, spiričiuelių, Thelonious Monko, Budo Powello, Andrew Hillo bei kitų šiuolaikinio džiazo legendų kūrybos atgarsiai.

„Žaviuosi daugybės žmonių kūryba ir esuja tiesiog persisunkęs“, - neslepia M.Shippas.

Parengė Asta Andrikonytė / lietuvos rytas / 2005 m. Kovo 1 d., Nr 49

Džiazo virtuozai Matthew Shippas ir William Parkeris įkūnys savo grožio viziją

Spindi šlovės zenite

Netradiciškai prasidės šiemečiai pasaulinių džiazo žvaigždžių koncertai Lietuvoje. Kovo 3 dieną Nacionalinėje filharmonijoje viešoji įstaiga „Thel“ pristatys retus svečius - avangardinio džiazo gigantus iš Niujorko kontrabosininką Williamą Parkerį bei pianistą Matthew Shippą.

Abu muzikantai - spindintys savo šlovės zęnite.

W.Parkeris tik prieš dešimtmetį, įkūręs savo orkestrą „The Little Huey Creative Music Orchestra“ ir įgrojęs pirmuosius albumus su savo kvartetu, ėrnė garsėti kaip išskirtinio talento kompozitorius ir grupių lyderis.

Kontrabosininkas nuolat pasirodo su savo grupėmis ir kitais muzikantais svarbiausiuose JAV ir Europos džiazo festivaliuose, rengia meistriškumo kursus įvairių pasaulio šalių jaunimui, kuria operas, oratorijas, kino muziką, kompozicijas įvairių džiazo festivalių ir institucijų užsakymu.

Sėkmės pridėjo ir didžėjus

45 metų M.Shippas išleido per 30 albumų kaip lyderis ir dar dau­giau jų įgrojo kartu su kitais garsiais muzikantais. 2000-aisiais pianistas buvo pakviestas prodiusuoti įrašų kompanijos „Thirsty Ear“ improvizacinės muzikos albumų seriją. Šia proga jis pats įgrojo kompaktinių diskų su didžėjumi Spooky, sulaukusių neįprastai didelės avangardiniam džiazui paklausos ne tik JAV, bet ir Europoje.

Abu niujorkiečius sieja ne tiktai muzikavimas dviese - jie groja vienas kito grupėse.

Misija - kelti revoliucijas

„Muzika pakeitė mano gyvenimą, savijautą ir pažiūras, - prisipažįsta W.Parkeris. - Pradėjęs groti, ėmiau pastebėti daugiau grožio aplinkui“. Kontraboso virtuozas tvirtina džiazo muzikanto kelią pasirinkęs, kai suprato gydomąją, įkvepiančią muzikos galią.

„Meno misija - kelti politines, socialines ir dvasines revoliucijas, neleisti žmonėms užmigti, pamiršti savo priedermių artimui“, - įsitikinęs W.Parkeris.

Muzikantas kartu su savo žmona Patricia rengia Niujorke festivalį „Vision“, kuriame improvizuoja ne tik muzikantai, bet ir šokėjai, dailininkai bei poetai. Šis festivalis kasmet turi politinį moto, siejamą su geresnio gyvenimo vizija.

Šventę maldomis pradeda budistų vienuolis ir vienas originaliausių šiuolaikinio džiazo kūrėjų Josephas Jarmanas.

Avangardas puošia pasaulį

„Ar galima iš gyvenimo tikėtis daugiau nei įkūnyti savo grožio viziją“ - tokiu moto gyvenime ir kūryboje vadovaujasi W.Parkeris. Šis muzikantas pelnė ne tiktai iškiliausio visų laikų avangardinio džiazo kontrabosininko, tačiau ir rimto poeto ir rašytojo reputaciją.

„Stipriai išgyvenamas menas keičia žmones - skatina juos mąs­tyti, skaityii poeziją bei daugiau klausytis muzikos“ - mano menininkas.

Pasak W.Parkerio, pasaulis taptų blogesnis, jei neliktų avangardinio džiazo grupių, nors daugybei žmonių ši muzika neegzistuoja - jie neįsivaizduoja, kad kontrabosas, būgnai ar saksofonas galėtų skambėti neįprastai. W.Parkeris savo kūryboje išbandė įvairiausias idėjas ir priemones, tarp jų - netgi grojimą „be natų“ ir be jokių pauzių. Jam kontrabosas - ne tiktai styginis, bet ir mušamasis instrumentas.

„Muzika yra senesnė, gilesnė ir išmintingesnė už mus, - mano kontrabosininkas. - Mums neduota jos išrasti - tik atrasti“.

Avangardinis džiazas iš Niujorko: M.Shippas (fortepijonas) ir W.Parkeris (kontrabosas). Kovo 3 d. 19 val. Nacionalinė filharmonija, Vilnius.

Parengė Asta Andrikonytė / Lietuvos rytas / 2005 m. Vasario 25 d., Nr 46